فلج مغزی چگونه درمان می‌شود؟

فلج مغزی دسته‌ای از بیماری‌ها است که به علت آسیب به مغز بچه، به وجود می­آید. این آسیب­ها ممکن است در زمان جنینی، یعنی قبل از تولد، به مغز بچه وارد شود. مهم­ترین علائم فلج مغزی ناتوانی­های حرکتی در بچه است که تا آخر عمر با وی باقی می­ماند. بعضی از بچه‌های مبتلا به فلج مغزی دچار کم‌توان ذهنی هم هستند.

هدف از درمان این بیماران افزایش توانایی­های بالقوه­ی آن­ها است تا بتوانند زندگی نسبتاً مستقلی داشته باشند. در درمان این افراد تعداد زیادی از افراد کادر پزشکی باید به بیمار کمک کنند. این کادر شامل موارد زیر است:
• جراح ارتوپد برای درمان مشکلات استخوان، عضلات، تاندون‌ها، اعصاب و مفاصل
• فیزیوتراپ برای بهبود حرکات و قدرت عضلات
• کار درمانی برای آموزش مهارت‌های زندگی مثل غذا خوردن و پوشیدن لباس
• گفتار درمانی برای حل مشکلات ارتباطی بیمار
• مدد کار اجتماعی برای کمک­های اجتماعی به بیمار و کمک یه آموزش تحصیلی
• روان‌شناس برای کمک به بیمار و خانواده­ی وی برای مقابله با استرس ناشی از بیماری
• رفتار درمانی برای بهبود تکامل روحی، احساسی و اجتماعی بیمار
• متخصصین دیگر مثل چشم پزشک، متخصص اعصاب، متخصص تغذیه و …

کنترل فلج مغزی
مهم­ترین روش­های درمانی که برای این بیماران به کاربرده می­شود عبارتند از:

فیزیوتراپی (Physical therapy):
فیزیوتراپی به بیمار کمک می­کند تا قدرت عضلاتش را بیشتر کند، هماهنگی بین حرکات عضلات را یاد بگیرد و مانع از کوتاه شدن عضلات شود. فیزیوتراپ با انجام حرکاتی، عضلات را تحت کشش قرار می­دهد تا کوتاه نشوند. با این کار می­توان تا حد زیادی مانع از تغییر شکل مفاصل شد.

بریس و اسپلینت:
این وسایل ممکن است به حرکت و پایداری اندام کمک کنند و مانع از تغییر شکل مفاصل شوند.

بوتاکس (Botox):
این دارو به داخل عضلات سفت و اسپاستیک تزریق می‌شود تا آن­ها را شل کند. این روش به­خصوص در بچه‌های کمتر از ۵ سال مفید است.

دارو:
بعضی داروها می­توانند به بهبود تشنج و یا اسپاسم عضلات یا حرکات غیر طبیعی اندام کمک کنند.

وسایل مکانیکی کمکی:
مثلاً استفاده از کفش­های مخصوص که پوشیدن آن­ها برای بیمار راحت­تر است یا استفاده از عصا، کامپیوتر و روبات.

جراحی:
وقتی شدت انقباض و سفتی دسته­ای از عضلات بیش از حد است ممکن است بتوان با استفاده از جراحی آن­ها را شل­تر کرده و طول آن­ها را افزایش داد و یا با جا‌به‌جا کردن تاندون بعضی از عضلات تعادلی را در انقباض آن‌ها ایجاد کرد.
تغییر شکل و در رفتگی­های مفصلی که ممکن است در این بیماران دیده شوند را می­توان با اعمال جراحی درمان کرد. جراحی می­تواند وضعیت بد قرار گرفتن اندام یا انحراف­های ستون مهره را اصلاح کند. ممکن است نیاز باشد تا بعضی از مفاصل خشک شوند.
بعضی اعمال جراحی مثل ریزوتومی یا استفاده از پمپ باکلوفن برای کاهش سفتی عضلات به توسط متخصص جراحی اعصاب انجام می­شود.

زندگی با بچه­ی فلج مغزی
والدین بچه­هایی که فلج مغزی دارند اغلب از لحاظ روحی و عاطفی به شدت تحت فشارند. احساس گناه و احساس اندوه زیاد از وضعیتی که کودک­شان گرفتار آن است آن­ها را آزار می­دهد. اگر شما جزء این دسته هستید به موارد زیر توجه کنید:
سعی کنید اطلاعات خود را از این بیماری افزایش دهید.
با اولیاء مدرسه هماهنگ باشید تا شرایط را مناسب وضعیت فرزندتان فراهم کنید.
فرزند خود را تشویق کنید. حمایت خانواده و امید، مهم­ترین پایه‌های یک زندگی سعادتمند برای این کودکان است. سعی کنید تا آنجا که می­توانید با وی مثل یک فرد طبیعی و سالم رفتار کنید. آن­ها از ترحم و دلسوزی متنفرند، چون هر بار که با دلسوزی با آن­ها رفتار می­کنیم در واقع به آن­ها یادآور می‌شویم که معلول هستند. تفریح کنید، صبور باشید و به بهبود امیدوار باشید.
از دیگر افراد فامیل و دوستان کمک بگیرید. مراقبت از این بچه­ها کار سختی است. به دیگران یاد بدهید چگونه از وی مراقبت کنند و خودتان کمی استراحت کنید.

“دکتر مهرداد منصوری”

دیدگاه خود را ارسال کنید

4 × 3 =

  • آخرین مطالب