لباس‌های بیونیکی، معلولان حرکتی را به راه رفتن امیدوار کرده است

فناوری موسوم به «لباس اسکلتی اکسو» بسیاری از معلولان حرکتی را امیدوار کرده است که در آینده‌ی نزدیک بتوانند به حرکت درآیند. هرچند این فناوری هنوز در مرحله‌ی نوزادی خود به سر می‌برد انتظار می‌رود در چند سال آینده، پیشرفت‌های سریع و زیادی در این زمینه حاصل شود. با «لباس‌های بیونیکی» (زنده شناختی) برخی معلولان حرکتی کارهایی می‌کنند که پیشتر غیرممکن به نظر می‌رسید.
مثلاً فردی مانند مایکل سولیوان که هفده سال است پس از یک حادثه، فلج شده حالا توانسته است راه برود.
او می‌گوید اینکه توانسته است پس از سال‌ها روی پای خود بایستد و چند قدم بردارد بسیار هیجان انگیز است.

666
مایکل در واقع با کمک لباس موسوم به «اسکلت بیونیکی اکسو» که به پاهای او بسته می‌شود و یک باطری در پشت او نیروی آن را تامین می‌کند، راه رفته است. البته فعلا متخصصان با یک دستگاه کنترل از راه دور حرکات او را کنترل می‌کنند.
این لباس، معلولان را قادر می‌سازد بسیاری از کارهای خود را انجام دهند و آن‌ها را به زندگی بهتر امیدوار می‌کند. متخصصان این فناوری، قصد دارند در آینده انواع این لباس‌ها را برای نیازمندان به بازار عرضه کنند.
هم اینک برخی مدل‌های این وسیله برای کمک به معلولان حرکتی به بازار عرضه شده است و با پیشرفت این فناوری روز به روز اندازه‌ی آن‌ها کوچک‌تر و قیمت آن‌ها ارزان‌تر می‌شود. مایکل سولیوان گفت :«این دستگاه بسیاری از ماهیچه‌هایی را که مدت‌های طولانی حرکت نداشته‌اند تحریک می‌کند.» او می‌گوید این لباس تغییر زیادی در زندگی وی ایجاد کرده است.
منبع: واحد مرکزی خبر

دیدگاه خود را ارسال کنید

پنج × 4 =

  • آخرین مطالب