کودکانی با انواع معلولیت‌ها، چهار برابر بیشتر از کودکان سالم خشونت را تجربه می‌کنند

طبق این مطالعه، کودکان معلول بیشتر مستعد خشونت‌های بدنی و جنسی، تحقیر و غفلت در مقایسه با کودکان معمولی هستند.
بنا بر ارزیابی‌های سازمان بهداشت جهانی، ۵ درصد یا ۹۳ میلیون کودک در سرتاسر جهان، معلول هستند. این ناتوانی‌ها شامل؛ اختلالات جسمی از قبیل فلج مغزی، اختلالات حسی مانند عدم شنوایی یا بینایی، اختلالات ذهنی همچون بیماری روانی یا حتی بیماری‌های دراز مدت مانند آسم یا دیابت هستند.
این گزارش نشان می‌دهد که کودکان معلول اغلب از تبعیض، خفت و خواری و جهل در مورد از کار افتادگی رنج می‌برند. همچنین حمایت اجتماعی مناسبی از کسانی که از آن‌ها نگهداری می‌کنند وجود ندارد که این امر کودکان را بیشتر در معرض خشونت قرار می‌دهد.

شکسپیر بیان کرده بود: “این یک امر حقیقی است که احتمال نگهداری کودکان معلول در مؤسسات بسیار است و ما می‌دانیم که مؤسسات مکان‌هایی هستند که در آن‌ها سوء استفاده، بی‌توجهی و خشونت بسیار شایع است. برخی کودکان معلول مشکل برقراری ارتباط دارند. آن‌ها ممکن است ناشنوا باشند. ممکن است بیان محدود داشته باشند و البته، بسیار محتمل است که کسی به آن‌ها گوش ندهد، حرفشان را نپذیرفته یا باور نکند. از این رو باز هم ممکن است آن‌ها مورد غارت قرار گیرند”.

این گزارش بر اساس ۱۷ مطالعه، با اطلاعاتی از حدود ۱۸۰۰۰ کودک معلول در کشورهایی با درآمد بالا می‌باشد. محققان، ۷۴ مطالعه‌ی دیگر را بررسی کردند، برخی از آن‌ها برای کشورهای کم درآمد و کشورهایی با درآمد متوسط بود، اما نتایج آن‌ها در گزارش نهایی ثبت نشد زیرا این اطلاعات به علت کیفیت پایین درنظر گرفته شد.
کریستف میکتون، افسر فنی برای جلوگیری و خشونت، بیان می‌کند که این گزارش بر نیاز فوری برای تحقیق با کیفیت بالا در کشورهای فقیرتر تأکید می‌کند. با این وجود، میکتون خاطر نشان می‌کند که از آنچه درباره‌ی وضعیت کودکان در کشورهای فقیر معلوم است، این است که کودکان معلول در این جوامع، بیشتر از چنین کودکانی در کشورهای ثروتمند رنج می‌برند.

میکتون توضیح می‌دهد: “می‌دانیم که میزان بدرفتاری در کشورهای کم درآمد یا کشورهایی با درآمد متوسط، بیشتر از کشورهای پر درآمد است. همچنین می‌دانیم که میزان معلولیت در این کشورها بیشتر است. به علاوه می‌دانیم که عوامل خطر برای خشونت – برای مثال فقر، نابرابری اجتماعی، خانواده‌ی پرجمعیت و غیره – خطراتی هستند که در این کشورها بیشتر دیده می‌شوند. پس به درستی می‌توان نتیجه گرفت که خطر خشونت علیه کودکان در کشورهای کم در آمد و کشورهایی با درآمد متوسط بیشتر است. اما شواهدی در این مطالعه وجود ندارد.”
سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد می‌کند که کودکان معلول از مؤسسات دور باشند. نگهداری و مراقبت از آن‌ها در جامعه، ممکن است خشونت علیه آن‌ها را کاهش دهد. به گفته‌ی این سازمان، حمایت از خانواده‌ها و یاری رساندن به آن‌ها برای نگهداری این کودکان فشار زیادی را از دوش مراقبان برداشته و سوء استفاده‌ها را کاهش می‌دهد.
این گزارش، برنامه‌های نگهداری در منزل را برای کودکانی که در معرض خطر هستند و آموزش برنامه‌هایی برای مهارت والدین ارائه کرده است که از خشونت علیه کودکان سالم جلوگیری می‌کند و این برنامه‌ها ممکن است برای کودکان معلول نیز کارساز باشند.
نویسنده: Lisa Schlein
مترجم: هدی اخیانی

دیدگاه خود را ارسال کنید

6 + 1 =

  • آخرین مطالب