۶ راهکار برای تربیت فرزندان منضبط 

۱-رفتار خوب را تشویق کنید. با وجود اینکه تنبیه و مجازات بخش عمده توجه اغلب والدین در آموزش نظم به فرزندان است ولی خوب است بدانید که همواره از تقویت نقاط مثبت فرزندتان نسبت به تنبیه کارهای بد دستاوردهای بیشتری خواهید داشت.

۲- قوانین روشن و مشخص داشته باشید. اگر قوانین شما مشخص و واضح نباشد یا فقط وقتی که کسی آن را زیر پا می گذارد وجودشان مطرح شود کودک شما برای درک و رعایت آن را با مشکل مواجه خواهد شد.

برای کودکتان کاملا واضح بگویید که چه کارهایی را باید انجام دهد و چه کارهایی را نباید انجام دهد. انتخاب زمان مناسب،برای شفاف سازی قوانین، به عهده شماست. زمانی که شما بتوانید با آرامش و واضح صحبت کنید و فرزندتان آمادگی شنیدن و فهم و درک آن ها را داشته باشد.

۳-در بحث ها معتدل باشید. با کودکی که به حرف شما گوش نمی دهد و بحث می کند چگونه برخورد می کنید؟ مراقب باشید که از بحث و جدل های بیهوده دوری کنید.

مثلا اگر فرزند شما بگوید :”این عادلانه نیست.”فقط بگویید:”میدانم.”یا اگر گفت:”همه دوستانم فلان اسباب بازی را خریده اند.”فقط بگویید:”میدانم.”یا می توانید بگویید:”و من به تو چه گفتم؟”برای اینکه حد و قانونی که قبلا برایش مشخص کرده بودید یادآوری کنید. گاهی هر چه واضح تر و کمتر‌ حرف بزنید نتیجه بهتری می گیرید.

۴. برای خودتان وقت بخرید. ممکن است خوانده باشید که بچه ها باید عکس العمل کارشان را هر چه سریعتر ببینند یا والدین باید هنگام تربیت فرزندان آرامش خود را حفظ کنند اما در واقعیت ممکن است گاهی نتوانید خونسردی خود را حفظ کنید و درست رفتار کنید.

در چنین شرایطی بهتر است برای خودتان وقت بخرید تا بتوانید عکس العمل درستی از خود نشان دهید. می توانید به او بگویید که کار درستی انجام نداده است و برای تصمیم گیری در مورد او احتیاج به چند دقیقه تامل دارید. با این کار هم خودتان آرامشتان را بدست می آورید و هم به فرزندتان اجازه می دهید تا به کار خود بیشتر فکر کند.

۵. در اجرای قوانین جدی و پایدار باشید. نادیده گرفتن قوانین توسط والدین همه چیز را زیر سوال می برد و به فرزندان می آموزد که گاهی می توان از حد و حدود تعیین شده پا فراتر گذاشت.

۶. یک الگوی مناسب برای فرزندتان باشید. دوست داشته باشید یا نه فرزندانتان شما را زیر نظر دارند. اگر هر چقدر می توانید نصیحت کنید ولی رفتار شما طور دیگری باشد مطمئن باشید که نصیحت های شما بسیار کم رنگ جلوه می کند و آنچه نمود بیشتری می یابد رفتارتان خواهد بود.

دیدگاه خود را ارسال کنید

3 × 1 =

  • آخرین مطالب