معرفی حیوانات؛ کرگدن ها

کرگدن سومین پستاندار بزرگ بعد از فیل و اسب آبی روی زمین است. دو نوع از این حیوانات در آفریقا و سه نوع در آسیای جنوب شرقی زندگی می کنند. در واقع جاهای گرمسیر و نزدیک آب ، چون نیاز دارند هر روز آب بخورند و از غلت زدن تو گل هم لذت می برند و گل هایی که به پوستشون می چسبه اونا رو از نیش و آزار حشرات و گرمای زیاد حفظ می کنه.

کرگدن ها
کرگدن ها گیاه خوار هستند و از علف ها و شاخه های درختان تغذیه می کنند. روی بینی کرگدن های آسیایی یک شاخ و نوع آفریقایی دو شاخ قرار داره و بخاطر این شاخشون توسط انسان ها شکار میشند. شاخ کرگدن ها شبیه ناخن انسان هاست و برای درمان بعضی بیماری ها ( البته ثابت شده که هیچ تاثییر نداره ) و ساخت دسته خنجر استفاده می شه و قیمت بالایی هم داره. هر وقت شاخ کرگدنی در جنگ یا به هر دلیل دیگه ای بشکنه دوباره رشد می کنه.

پوست کرگدن خیلی کلفت و محکمه ، طوری که شبیه زره جنگیه و ازشون محافظت می کنه. حس شنوایی و بویایی این حیوانات قوی ولی بیناییشون ضعیف هست. کرگدن ها با وجود بدن بزرگ و وزن بالای ۱۰۰۰ کیلوگرم مغز کوچیکی دارند. کرگدن سفید آفریقایی بزرگ ترین نوع کرگدن است که وزنش تا ۳۵۰۰ کیلوگرم و ارتفاع شاخش به ۱٫۸ متر می رسه.

کرگدن ماده در هر زایمان یک بچه به دنیا میاره و هر بچه کرگدن حدود ۲ تا ۵ سال با مادرش زندگی می کنه و بعد جدا می شه. عمر کرگدن ها بین ۴۰ تا ۵۰ سال هست. با وجود اینکه کرگدن ها گیاه خوار هستند اما خطرناکند ، مخصوصا وقتی که عصبانی بشند ولی در حالت عادی معمولا آرام و در حال استراحت هستند.

البته کلا دوست دارند به انسان ها حمله کنند و به همین دلیل نزدیک شدن به اونها همیشه خطرناک هست و بهتره انسان ها واسه دیدن کرگدن از سافاری یا کمپ های صحرایی مخصوص استفاده کنند. یکی از دوستان این حیوانات پرندگان حشره خواری هستند که روی پوست کرگدن ها می شینند و حشرات و انگل های روی پوستشون رو می خورند. برای حفاظت از کرگدن بعضی اوقات شاخ اونها رو میشکنند تا شکارچیان غیر قانونی اونها رو شکار نکنند.

دیدگاه خود را ارسال کنید

  • آخرین مطالب